Twee-fasen aanpak
De twee-fasen aanpak zit in de lift en wordt de laatste jaren door steeds meer overheidsorganisaties toegepast. De twee-fasen aanpak kan een goede oplossing bieden voor projecten met grote onzekerheden waarbij het in de aanbesteding niet reëel is van de markt te verlangen een realistische vaste prijs af te kunnen geven.
De twee-fasen aanpak kenmerkt zich doordat na de fasen van voorbereiding en aanbesteding, het contract in twee opeenvolgende fasen wordt uitgevoerd. In fase 1 werken opdrachtgever en opdrachtnemer intensief samen aan onderzoeken en het ontwerp om een goed beeld te krijgen van de risico’s en kansen. Dit proces in fase 1 leidt tot een reële en marktconforme vaste prijs waar de opdrachtnemer in fase 2 de werkzaamheden voor uitvoert.
De twee-fasen aanpak is echter geen vastomlijnde aanpak die volgens een standaard recept wordt toegepast bij projecten. In plaats daarvan heeft een projectteam, in afstemming met de markt, een flink aantal afwegingen en keuzes te maken. Vragen die daarbij centraal staan zijn: Kan de 2-fasen aanpak van toegevoegde waarde zijn voor mijn project? Hoe richten we de samenwerking in fase 1 in en welke contractvorm past daarbij? Wat vraagt deze aanpak van de benodigde capaciteit en competenties in het team? Hoe wordt het proces ingericht om in fase 1 te komen tot een marktconforme vaste prijs voor fase 2?
AT Osborne draagt intensief bij aan kennisontwikkeling en kennisdeling over de twee-fasen aanpak. Hiervoor doen wij op dit thema onderzoek, publiceren wij artikelen en organiseren we bijeenkomsten waar opdrachtgevers en opdrachtnemers worden uitgenodigd hun ervaringen te delen. Een voorbeeld hiervan is onze Rondetafelbijeenkomst twee-fasen aanpak, waar verschillende opdrachtgevers hun ervaringen met de twee-fasen aanpak hebben toegelicht.
AT Osborne onderscheidt zich door de combinatie van advies- met praktijkervaring. Doordat wij werken in projecten die de twee-fasen aanpak toepassen zijn wij in staat om op basis van onze praktijkervaring projecten te adviseren bij het vormgeven van de twee-fasen aanpak. Zo zijn wij bijvoorbeeld bij de gemeente Amsterdam van de contractvoorbereiding tot oplevering intensief betrokken geweest bij het bouwteam Michiel de Ruijtertunnel. In een adviserende rol hebben wij Rijkswaterstaat geholpen met het opstellen van de Handreiking 2-fasen aanpak.
Heeft u een vraagstuk over de twee-fasen aanpak?
Neem contact op met een van onze adviseurs en we helpen u graag.